Ice Hockey

Champions Hockey League

#3 Trinec
Oct 9
Finished

2:1
(1:1)

Lausanne #1
Champions Hockey League
Share with Friends

Trinec

2:1
(1:1)

Lausanne


Lineups
5
Krajicek L. (G)
Nodari M.
88
52
Doudera M.
Grossmann R.
77
34
Kovarcik O.
Moy T.
95
87
Kovarcik M.
Almond C.
89
8
Chmielewski A.
Leone R.
80
60
Kvaca P.
Stephan T.
51
6
Musil D.
Heldner F.
61
58
Galvins G.
Junland J.
45
88
Hrna E.
Warn M.
84
65
Marcinko T.
Jeffrey D.
15
22
Dravecky V.
Kenins R.
81
60
Kvaca P.
Stephan T.
51
25
Roth V.
Lindbohm P.
4
28
Gernat M.
Frick L.
38
44
Stransky M.
Bertschy C.
22
20
Vrana P.
Jooris J.
19
19
Hrehorcak P.
Vermin J.
91
60
Kvaca P.
Stephan T.
51
21
Zahradnicek J.
Genazzi J.
79
23
Polansky J.
Antonietti B.
46
76
Kofron D.
Froidevaux E.
40
41
Hladonik J.
Herren Y.
11
83
Adamsky M.
Stephan T.
51
60
Kvaca P.

Substitutes
32
Bartosak P. (G)
Boltshauser L. (G)
29
Traber T.
12

Coaches
Varada V.
Peltonen V.
P W WO L LO PTS
1 Biel 6 5 0 1 0 15
2 Tappara 6 4 0 2 0 12
3 Klagenfurt 6 3 0 3 0 9
4 Frisk Asker 6 0 0 6 0 0
P W WO L LO PTS
1 Zug 6 4 0 0 2 14
2 Plzen 6 2 3 1 0 12
3 Hameenlinna 6 1 1 2 2 7
4 Rungsted 6 1 0 5 0 3
P W WO L LO PTS
1 Lulea 6 3 2 0 1 14
2 Augsburger Panther 6 2 2 0 2 12
3 Liberec 6 1 1 3 1 6
4 Belfast 6 1 0 4 1 4
P W WO L LO PTS
1 Lausanne 6 2 2 0 2 12
2 Yunost Minsk 6 2 1 2 1 9
3 Trinec 6 2 1 3 0 8
4 Pelicans 6 1 1 2 2 7
P W WO L LO PTS
1 Skelleftea 6 2 2 1 1 11
2 Bern 6 2 1 0 3 11
3 Karpat 6 2 2 1 1 11
4 Grenoble 6 1 0 5 0 3
P W WO L LO PTS
1 Adler Mannheim 6 4 1 1 0 14
2 Djurgardens 6 4 0 2 0 12
3 Vienna Capitals 6 2 0 4 0 6
4 Tychy 6 1 0 4 1 4
P W WO L LO PTS
1 Munchen 6 3 1 1 1 12
2 Farjestad BK 6 3 1 2 0 11
3 Ambri-Piotta 6 3 0 2 1 10
4 Banska Bystrica 6 0 1 4 1 3
P W WO L LO PTS
1 Frolunda 6 4 0 1 1 13
2 Mountfield HK 6 4 0 2 0 12
3 Cardiff 6 2 1 3 0 8
4 Graz 99ers 6 0 1 4 1 3
Aug 29
Thursday
Plzen
Plzen
5(4) : 4(4)
Hameenlinna
Hameenlinna
Farjestad BK
Farjestad BK
6 : 1
Banska Bystrica
Banska Bystrica
Lulea
Lulea
2(2) : 3(2)
Augsburger Panther
Augsburger Panther
Munchen
Munchen
3 : 0
Ambri-Piotta
Ambri-Piotta
Klagenfurt
Klagenfurt
3 : 2
Tappara
Tappara
Biel
Biel
2 : 1
Frisk Asker
Frisk Asker
Zug
Zug
5 : 2
Rungsted
Rungsted
Belfast
Belfast
5 : 4
Liberec
Liberec
Aug 30
Friday
Pelicans
Pelicans
1 : 0
Trinec
Trinec
Karpat
Karpat
3 : 1
Grenoble
Grenoble
Yunost Minsk
Yunost Minsk
3(2) : 2(2)
Lausanne
Lausanne
Frolunda
Frolunda
5(5) : 6(5)
Graz 99ers
Graz 99ers
Skelleftea
Skelleftea
3(2) : 2(2)
Bern
Bern
Vienna Capitals
Vienna Capitals
1 : 6
Adler Mannheim
Adler Mannheim
Tychy
Tychy
2 : 6
Djurgardens
Djurgardens
Cardiff
Cardiff
3 : 2
Mountfield HK
Mountfield HK
Aug 31
Saturday
Lulea
Lulea
4 : 1
Liberec
Liberec
Farjestad BK
Farjestad BK
2 : 1
Ambri-Piotta
Ambri-Piotta
Munchen
Munchen
3 : 0
Banska Bystrica
Banska Bystrica
Zug
Zug
3(3) : 4(3)
Hameenlinna
Hameenlinna
Plzen
Plzen
9 : 3
Rungsted
Rungsted
Klagenfurt
Klagenfurt
3 : 0
Frisk Asker
Frisk Asker
Biel
Biel
1 : 0
Tappara
Tappara
Belfast
Belfast
2(2) : 3(2)
Augsburger Panther
Augsburger Panther
Sep 1
Sunday
Yunost Minsk
Yunost Minsk
2 : 0
Trinec
Trinec
Frolunda
Frolunda
2 : 3
Mountfield HK
Mountfield HK
Skelleftea
Skelleftea
1 : 2
Grenoble
Grenoble
Cardiff
Cardiff
4(3) : 3(3)
Graz 99ers
Graz 99ers
Tychy
Tychy
2(2) : 3(2)
Adler Mannheim
Adler Mannheim
Karpat
Karpat
2(2) : 3(2)
Bern
Bern
Pelicans
Pelicans
4(4) : 5(4)
Lausanne
Lausanne
Vienna Capitals
Vienna Capitals
1 : 2
Djurgardens
Djurgardens
Sep 5
Thursday
Banska Bystrica
Banska Bystrica
3(2) : 2(2)
Munchen
Munchen
Mountfield HK
Mountfield HK
5 : 2
Cardiff
Cardiff
Hameenlinna
Hameenlinna
1(1) : 2(1)
Plzen
Plzen
Rungsted
Rungsted
0 : 5
Zug
Zug
Grenoble
Grenoble
2 : 6
Karpat
Karpat
Liberec
Liberec
6 : 1
Belfast
Belfast
Ambri-Piotta
Ambri-Piotta
2 : 1
Farjestad BK
Farjestad BK
Bern
Bern
4(4) : 5(4)
Skelleftea
Skelleftea
Graz 99ers
Graz 99ers
1 : 5
Frolunda
Frolunda
Sep 6
Friday
Djurgardens
Djurgardens
3 : 6
Vienna Capitals
Vienna Capitals
Trinec
Trinec
5 : 3
Pelicans
Pelicans
Augsburger Panther
Augsburger Panther
4(4) : 5(4)
Lulea
Lulea
Tappara
Tappara
8 : 3
Klagenfurt
Klagenfurt
Frisk Asker
Frisk Asker
2 : 3
Biel
Biel
Adler Mannheim
Adler Mannheim
5 : 0
Tychy
Tychy
Lausanne
Lausanne
3 : 2
Yunost Minsk
Yunost Minsk
Sep 7
Saturday
Banska Bystrica
Banska Bystrica
3(3) : 4(3)
Farjestad BK
Farjestad BK
Mountfield HK
Mountfield HK
3 : 4
Frolunda
Frolunda
Bern
Bern
1(1) : 2(1)
Karpat
Karpat
Hameenlinna
Hameenlinna
1 : 3
Zug
Zug
Rungsted
Rungsted
2 : 4
Plzen
Plzen
Graz 99ers
Graz 99ers
2 : 5
Cardiff
Cardiff
Grenoble
Grenoble
1 : 4
Skelleftea
Skelleftea
Ambri-Piotta
Ambri-Piotta
2(2) : 3(2)
Munchen
Munchen
Sep 8
Sunday
Liberec
Liberec
4(4) : 5(4)
Lulea
Lulea
Djurgardens
Djurgardens
2 : 0
Tychy
Tychy
Lausanne
Lausanne
4(3) : 3(3)
Pelicans
Pelicans
Adler Mannheim
Adler Mannheim
4 : 0
Vienna Capitals
Vienna Capitals
Augsburger Panther
Augsburger Panther
3 : 1
Belfast
Belfast
Trinec
Trinec
7 : 2
Yunost Minsk
Yunost Minsk
Tappara
Tappara
1 : 0
Biel
Biel
Frisk Asker
Frisk Asker
0 : 4
Klagenfurt
Klagenfurt
Oct 8
Tuesday
Djurgardens
Djurgardens
6 : 3
Adler Mannheim
Adler Mannheim
Frolunda
Frolunda
9 : 2
Cardiff
Cardiff
Skelleftea
Skelleftea
2 : 0
Karpat
Karpat
Hameenlinna
Hameenlinna
2 : 0
Rungsted
Rungsted
Tychy
Tychy
4 : 2
Vienna Capitals
Vienna Capitals
Frisk Asker
Frisk Asker
1 : 3
Tappara
Tappara
Munchen
Munchen
2 : 1
Farjestad BK
Farjestad BK
Augsburger Panther
Augsburger Panther
2(2) : 3(2)
Liberec
Liberec
Graz 99ers
Graz 99ers
1 : 2
Mountfield HK
Mountfield HK
Bern
Bern
4 : 1
Grenoble
Grenoble
Banska Bystrica
Banska Bystrica
0 : 4
Ambri-Piotta
Ambri-Piotta
Belfast
Belfast
3 : 6
Lulea
Lulea
Oct 9
Wednesday
Trinec
Trinec
2(1) : 1(1)
Lausanne
Lausanne
Pelicans
Pelicans
2 : 4
Yunost Minsk
Yunost Minsk
Klagenfurt
Klagenfurt
3 : 6
Biel
Biel
Zug
Zug
5 : 2
Plzen
Plzen
Oct 15
Tuesday
Plzen
Plzen
2(1) : 1(1)
Zug
Zug
Farjestad BK
Farjestad BK
3 : 1
Munchen
Munchen
Karpat
Karpat
5(4) : 4(4)
Skelleftea
Skelleftea
Yunost Minsk
Yunost Minsk
2(2) : 3(2)
Pelicans
Pelicans
Lulea
Lulea
4 : 0
Belfast
Belfast
Adler Mannheim
Adler Mannheim
2 : 1
Djurgardens
Djurgardens
Rungsted
Rungsted
3 : 1
Hameenlinna
Hameenlinna
Vienna Capitals
Vienna Capitals
5 : 2
Tychy
Tychy
Grenoble
Grenoble
1 : 3
Bern
Bern
Lausanne
Lausanne
5 : 3
Trinec
Trinec
Biel
Biel
4 : 2
Klagenfurt
Klagenfurt
Cardiff
Cardiff
2 : 9
Frolunda
Frolunda
Oct 16
Wednesday
Mountfield HK
Mountfield HK
7 : 1
Graz 99ers
Graz 99ers
Tappara
Tappara
7 : 3
Frisk Asker
Frisk Asker
Liberec
Liberec
2 : 3
Augsburger Panther
Augsburger Panther
Ambri-Piotta
Ambri-Piotta
4 : 3
Banska Bystrica
Banska Bystrica