Cycling
Portugal Portugal

Tour of Algarve

|
14 Feb
18 Feb
Top competitors: Remco Evenepoel, Wout Van Aert, Marc Hirschi, Filippo Ganna, João Almeida, Mikel Landa, Sepp Kuss, Thomas Pidcock, Ben Healy, Valentin Madouas
Last race winners: Felipe Martínez Daniel (2023), Remco Evenepoel (2022), João Rodrigues (2021), Remco Evenepoel (2020), Tadej Pogačar (2019), Michał Kwiatkowski (2018), Primož Roglič (2017), Geraint Thomas (2016), Geraint Thomas (2015), Michał Kwiatkowski (2014)
Last video highlights
2024
Youtube
Tour of Algarve 2024 | Highlights - Stage 5 : Faro - Malhão
18 Feb | Eurosport Cycling
Youtube
Tour of Algarve 2024 | Highlights - Stage 2 : Lagoa - Alto da Fóia
15 Feb | Eurosport Cycling
Youtube
Tour of Algarve 2024 | Highlights - Stage 1 : Portimão - Lagos
14 Feb | Eurosport Cycling
2022
Youtube
Chaotic Finale As Sprinters Battle Again! | Volta Ao Algarve - Stage 3 Highlights
18 Feb | GCN Racing
Youtube
Sprint Showdown On Opening Day! | Volta Ao Algarve - Stage 1 Highlights
16 Feb | GCN Racing
2021
Youtube
Volta ao Algarve 2021 - Stage 5 Highlights | Cycling | Eurosport
9 May | Eurosport
Youtube
Volta ao Algarve 2021 - Stage 3 Highlights | Cycling | Eurosport
7 May | Eurosport
Youtube
Volta ao Algarve 2021 - Stage 1 Highlights | Cycling | Eurosport
6 May | Eurosport
2020
Youtube
Volta ao Algarve 2020 Stage 5 HIGHLIGHTS | Lagoa - Lagoa (ITT)
23 Feb | GCN Racing
Youtube
Volta ao Algarve 2020 Stage 4 HIGHLIGHTS | Albufeira - Malhão
22 Feb | GCN Racing
Youtube
Volta ao Algarve 2020 Stage 3 HIGHLIGHTS | Faro - Tavira
21 Feb | GCN Racing
Youtube
Volta ao Algarve 2020 Stage 2 HIGHLIGHTS | Sagres - Alto da Fóia
20 Feb | GCN Racing
Youtube
Volta ao Algarve 2020 Stage 1 HIGHLIGHTS | Portimão - Lagos
19 Feb | GCN Racing
Show other videos (+12)
Info - Tour of Algarve
Tour of Algarve
Live TV Coverage - My stations
No live sport coverage available for selected countries.
Info! Use Countries / Stations option to define your local stations.
# Name
1. Remco Evenepoel
Soudal Quick-Step
18:45:53
2. Daniel Martinez
BORA-hansgrohe
+ 43
3. Jan Tratnik
Team Visma | Lease a Bike
+ 01:21
4. Ben Healy
EF Education-EasyPost
+ 01:42
5. Thymen Arensman
INEOS Grenadiers
+ 01:45
6. Tom Pidcock
INEOS Grenadiers
+ 01:49
7. Wout van Aert
Team Visma | Lease a Bike
+ 01:57
8. Sepp Kuss
Team Visma | Lease a Bike
+ 01:59
9. Stefan Küng
Groupama-FDJ
+ 02:06
10. António Morgado
UAE Team Emirates
+ 02:09
11. Cristian Scaroni
Astana Qazaqstan Team
+ 02:23
12. Tao Geoghegan Hart
Lidl-Trek
+ 02:27
13. Yannis Voisard
Tudor Pro Cycling Team
+ 02:46
14. Sergio Higuita
BORA-hansgrohe
+ 02:57
15. Bob Jungels
BORA-hansgrohe
+ 03:24
16. Mikel Landa
Soudal Quick-Step
+ 04:11
17. Luca Vergallito
Alpecin-Deceuninck
+ 05:12
18. Magnus Sheffield
INEOS Grenadiers
+ 05:41
19. Simone Velasco
Astana Qazaqstan Team
+ 06:05
20. Gijs Leemreize
Team dsm-firmenich PostNL
+ 06:13
21. Magnus Cort
Uno-X Mobility
+ 06:39
22. Jan Christen
UAE Team Emirates
+ 06:52
23. James Shaw
EF Education-EasyPost
+ 06:53
24. Rune Herregodts
Intermarché-Wanty
+ 07:14
25. Mikkel Honore
EF Education-EasyPost
+ 07:40
26. Helder Goncalves
Radio Popular-Paredes-Boavista
+ 08:24
27. Eduard Prades
Caja Rural-Seguros RGA
+ 09:19
28. Markus Hoelgaard
Uno-X Mobility
+ 09:21
29. Jasper Stuyven
Lidl-Trek
+ 09:23
30. Nils Politt
UAE Team Emirates
+ 09:32
14 Feb Stage 1: Portimão - Lagos
200km | Flat
15 Feb Stage 2: Lagoa - Alto da Fóia
171km | Hilly
16 Feb Stage 3: Vila Real de Santo António - Taviria
192km | Flat
17 Feb Stage 4: Albufeira - Albufeira
22km | Individual time trial
18 Feb Stage 5: Faro - Malhão
165km | Hilly
2024 UCI World Tour Calendar
World Rankings - Individual (02-26-2024)
# Rider PTS
1. POGAČAR Tadej
UAE TEAM EMIRATES
7290
2. VINGEGAARD HANSEN Jonas
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
6304
3. EVENEPOEL Remco
SOUDAL QUICK-STEP
6026
4. ROGLIČ Primož
BORA - HANSGROHE
5603
5. PEDERSEN Mads
LIDL-TREK
4918
6. VAN AERT Wout
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
4877
7. YATES Adam Richard
UAE TEAM EMIRATES
4227
8. VAN DER POEL Mathieu
ALPECIN-DECEUNINCK
4163
9. PHILIPSEN Jasper
ALPECIN-DECEUNINCK
3912
10. GONÇALVES ALMEIDA Joao Pedro
UAE TEAM EMIRATES
2997
11. YATES Simon Philip
TEAM JAYCO ALULA
2861
12. HIRSCHI Marc
UAE TEAM EMIRATES
2859
13. SKJELMOSE Mattias
LIDL-TREK
2737
14. KUSS Sepp
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
2715
15. DE LIE Arnaud
LOTTO DSTNY
2644
16. GANNA Filippo
INEOS GRENADIERS
2547
17. VLASOV Aleksandr
BORA - HANSGROHE
2315
18. LAPORTE Christophe
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
2311
19. MOHORIC Matej
BAHRAIN VICTORIOUS
2255
20. HEALY Ben
EF EDUCATION - EASYPOST
2253
21. PINOT Thibaut
2162
22. KOOIJ Olav
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
2092
23. LANDA MEANA Mikel
SOUDAL QUICK-STEP
2050
24. KÜNG Stefan
GROUPAMA-FDJ
2010
25. MADOUAS Valentin
GROUPAMA-FDJ
2009
26. GROVES Kaden Alexander
ALPECIN-DECEUNINCK
2003
27. BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello
BAHRAIN VICTORIOUS
1997
28. PIDCOCK Thomas
INEOS GRENADIERS
1984
29. AYUSO PESQUERA Juan
UAE TEAM EMIRATES
1961
30. THOMAS Geraint
INEOS GRENADIERS
1838
31. BENOOT Tiesj
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
1773
32. POWLESS Neilson
EF EDUCATION - EASYPOST
1707
33. MCNULTY Brandon
UAE TEAM EMIRATES
1707
34. GALL Felix
DECATHLON AG2R LA MONDIALE TEAM
1701
35. MARTIN GUYONNET Guillaume
COFIDIS
1681
36. BAGIOLI Andrea
LIDL-TREK
1665
37. HINDLEY Jai
BORA - HANSGROHE
1644
38. GAUDU David
GROUPAMA-FDJ
1602
39. WOODS Michael Russell
ISRAEL - PREMIER TECH
1558
40. VERMEERSCH Florian
LOTTO DSTNY
1517
41. BARDET Romain
TEAM DSM-FIRMENICH POSTNL
1501
42. CARUSO Damiano
BAHRAIN VICTORIOUS
1500
43. ARANBURU DEVA Alex
1494
44. LUTSENKO Alexey
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
1480
45. BUITRAGO SANCHEZ Santiago
BAHRAIN VICTORIOUS
1475
46. RODRIGUEZ CANO Carlos
INEOS GRENADIERS
1473
47. THIJSSEN Gerben
INTERMARCHÉ - WANTY
1451
48. GROENEWEGEN Dylan
TEAM JAYCO ALULA
1434
49. JORGENSON Matteo
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
1405
50. CICCONE Giulio
LIDL-TREK
1399
51. STRONG Corbin John
ISRAEL - PREMIER TECH
1384
52. KRON Andreas Lorentz
LOTTO DSTNY
1382
53. JOHANNESSEN Tobias Halland
UNO-X MOBILITY
1362
54. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion
COFIDIS
1356
55. MAS NICOLAU Enric
MOVISTAR TEAM
1335
56. NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel
INEOS GRENADIERS
1321
57. SKUJINS Toms
LIDL-TREK
1287
57. O'CONNOR Ben
DECATHLON AG2R LA MONDIALE TEAM
1287
59. VAN WILDER Ilan
SOUDAL QUICK-STEP
1259
60. MATTHEWS Michael
TEAM JAYCO ALULA
1258
61. COQUARD Bryan
COFIDIS
1255
62. COSTA Rui
EF EDUCATION - EASYPOST
1226
63. SIVAKOV Pavel
UAE TEAM EMIRATES
1214
64. ZINGLE Axel
COFIDIS
1212
65. DEMARE Arnaud
ARKEA-B&B HOTELS
1189
66. KÄMNA Lennard
BORA - HANSGROHE
1179
67. GREGOIRE Romain
GROUPAMA-FDJ
1177
68. KRAGH ANDERSEN Søren
ALPECIN-DECEUNINCK
1173
69. GEE Derek
ISRAEL - PREMIER TECH
1153
70. CARAPAZ Richard
EF EDUCATION - EASYPOST
1143
71. KRISTOFF Alexander
UNO-X MOBILITY
1142
72. WELSFORD Sam
BORA - HANSGROHE
1141
73. TILLER Rasmus
UNO-X MOBILITY
1141
73. STUYVEN Jasper
LIDL-TREK
1141
75. MERLIER Tim
SOUDAL QUICK-STEP
1134
76. ALAPHILIPPE Julian
SOUDAL QUICK-STEP
1125
77. LAMPAERT Yves
SOUDAL QUICK-STEP
1100
78. ZIMMERMANN Georg
INTERMARCHÉ - WANTY
1095
79. WILLIAMS Stephen
ISRAEL - PREMIER TECH
1090
80. PITHIE Laurence
GROUPAMA-FDJ
1086