Cycling
Italy Italy

Tour of the Alps

| | |
15 Apr
19 Apr
Top competitors: Geraint Thomas, Ben O'connor, Filippo Ganna, Romain Bardet, Wout Poels, Filippo Zana, Aurélien Paret Peintre, Chris Harper, Michael Storer, Hugh Carthy, Simon Carr
Last race winners: Tao Geoghegan Hart (2023), Romain Bardet (2022), Simon Yates (2021), Pavel Sivakov (2019), Thibaut Pinot (2018), Geraint Thomas (2017), Mikel Landa (2016), Richie Porte (2015), Cadel Evans (2014), Vincenzo Nibali (2013)
Next stage
Stage 3: Schwaz - Schwaz
16 Apr
127 km | Hilly
Last video highlights
2024
Youtube
Tour of the Alps 2024 | Highlights - Stage 3 : Schwaz - Schwaz
17 Apr | Eurosport Cycling
Youtube
Tour of the Alps 2024 | Highlights - Stage 2 : Salorno - Stans
16 Apr | Eurosport Cycling
Youtube
Tour of the Alps 2024 | Highlights - Stage 1 : Egna - Cortina
15 Apr | FloBikes
2023
Youtube
Tour of the Alps 2023 | Highlights - Stage 4 : Rovereto - Predazzo
20 Apr | Tour of the Alps
Youtube
Tour of the Alps 2023 | Highlights - Stage 3 : Ritten - Brentonico San Valentino
19 Apr | Tour of the Alps
Youtube
Tour of the Alps 2023 | Highlights - Stage 2 : Reith im Alpbachtal - Ritten
18 Apr | Tour of the Alps
Youtube
Tour of the Alps 2023 | Highlights - Stage 1 : Rattenberg - Alpbach
18 Apr | Tour of the Alps
2022
Youtube
Welcome Back... 2014? | Tour Of The Alps Stage 5 Highlights
22 Apr | GCN Racing
Youtube
Delight Or Heartbreak For Thibaut Pinot? | Tour Of The Alps Stage 4 Highlights
21 Apr | GCN Racing
Youtube
More High Speed Descents In The Alps! | Tour Of The Alps Stage 3 Highlights
20 Apr | GCN Racing
Youtube
GC Contenders Battle On Technical Descent! | Tour Of The Alps Stage 2 Highlights
19 Apr | GCN Racing
Youtube
Can The Breakaway Survive In Close Finale? | Tour Of The Alps Stage 1 Highlights
18 Apr | GCN Racing
2021
Youtube
Tour of the Alps - Stage 5 Highlights | Cycling | Eurosport
23 Apr | Eurosport
Youtube
Tour of the Alps - Stage 4 Highlights | Cycling | Eurosport
22 Apr | Eurosport
Youtube
Tour of the Alps - Stage 2 Highlights | Cycling | Eurosport
20 Apr | Eurosport
Show other videos (+14)
Info - Tour of the Alps
Tour of the Alps
Live TV Coverage - My stations
17 Apr
Wednesday
Schwaz - Schwaz
Hilly | 127 km
Geraint Thomas, Ben O'connor, Filippo Ganna, Romain Bardet
Tour of the Alps
Schwaz - Schwaz
Hilly | 127 km
Geraint Thomas, Ben O'connor, Filippo Ganna, Romain Bardet
Tour of the Alps
FloBikes from 06:30Max from 06:35
Max from 06:35FloBikes from 06:30
06:35
Wednesday, 04-17-2024
Schwaz (124.8km)
Tour of the Alps | Stage 3
Watch live stream online
18 Apr
Thursday
Laives - Borgo Valsugana
Mountain | 141 km
Geraint Thomas, Ben O'connor, Filippo Ganna, Romain Bardet
Tour of the Alps
Laives - Borgo Valsugana
Mountain | 141 km
Geraint Thomas, Ben O'connor, Filippo Ganna, Romain Bardet
Tour of the Alps
Max from 07:35FloBikes from 07:30
FloBikes from 07:30Max from 07:35
19 Apr
Friday
Levico Terme - Levico Terme
Hilly | 118 km
Geraint Thomas, Ben O'connor, Filippo Ganna, Romain Bardet
Tour of the Alps
Levico Terme - Levico Terme
Hilly | 118 km
Geraint Thomas, Ben O'connor, Filippo Ganna, Romain Bardet
Tour of the Alps
Max from 07:35FloBikes from 07:30
FloBikes from 07:30Max from 07:35
Full world coverage
Regional broadcasters
Asia Eurosport
Europe DAZN, Eurosport
Local broadcasters
Argentina DirecTV Sports 2
Asia Eurosport
Austria ORF
Chile DirecTV Sports 2
Colombia DirecTV Sports 2
Czech Republic Eurosport 4K
Denmark Discovery +
Ecuador DirecTV Sports 2
Europe Eurosport, DAZN
France L Equipe
Germany Discovery +
Italy Rai Sport
Peru DirecTV Sports 2
Spain DAZN, Eurosport
Sweden Discovery +
UK Discovery +
United Kingdom Eurosport
Uruguay DirecTV Sports 2
USA FloBikes, Max
Venezuela DirecTV Sports 2

INEOS Grenadiers (7/7)

INEOS Grenadiers
1 Geraint Thomas GB
2 Andrew August USA
3 Tobias Foss NOR
4 Filippo Ganna ITA
5 Salvatore Puccio ITA
6 óscar Rodríguez SPA
7 Ben Swift GB

Bora-Hansgrohe (6/7)

Bora-Hansgrohe
11 Emil Herzog GER
12 Anton Palzer GER
13 Cesare Benedetti POL
14 Jonas Koch GER
15 Patrick Gamper AUT
16 Sergio Higuita COL

Bahrain - Victorious (6/7)

Bahrain - Victorious
21 Antonio Tiberi ITA
22 Alberto Bruttomesso ITA
23 Finlay Pickering GB
24 Wout Poels NED
25 Torstein Træen NOR
26 Sergio Tu

Decathlon AG2R La Mondiale Team (7/7)

Decathlon AG2R La Mondiale Team
31 Ben O'connor AUS
32 Valentin Paret-peintre FRA
33 Aurélien Paret-peintre FRA
34 Bastien Tronchon FRA
35 Larry Warbasse USA
36 Tom Donnenwirth FRA
37 Killian Verschuren FRA

EF Education-EasyPost (7/7)

EF Education-EasyPost
41 Markel Beloki SPA
42 Simon Carr GB
43 Hugh Carthy GB
44 Alexander Cepeda Jefferson ECU
45 Esteban Chaves COL
46 Georg Steinhauser GER
47 Christiaan Van Der Lee Jardi NED

Trek-Segafredo (7/7)

Trek-Segafredo
51 Nils Aebersold SWI
52 Dario Cataldo ITA
53 Fabio Felline ITA
54 Amanuel Ghebreigzabhier ERI
55 Pedro López Juan SPA
56 Liam O'brien IRL
57 Carlos Verona SPA

Movistar Team (6/7)

Movistar Team
61 Will Barta USA
62 Gregor Mühlberger AUT
63 Antonio Pedrero SPA
65 Sergio Samitier SPA
66 Mathias Norsgaard DEN
67 Ramiro Sosa Iván COL

Team Jayco AlUla (7/7)

Team Jayco AlUla
71 Hagos Berhe Welay ETH
72 Alessandro De Marchi ITA
73 Lucas Hamilton AUS
74 Chris Harper AUS
75 Rudy Porter AUS
76 Callum Scotson AUS
77 Filippo Zana ITA

Team DSM-Firmenich PostNL  (6/7)

Team DSM-Firmenich PostNL
81 Romain Bardet FRA
82 Romain Combaud FRA
83 Chris Hamilton AUS
84 Gijs Leemreize NED
85 Robbe Dhondt BEL
86 Oliver Peace GB

Team Corratec - Vini Fantini (7/7)

Team Corratec - Vini Fantini
91 Matteo Amella ITA
92 Antoine Debons SWI
93 Davide Baldaccini ITA
94 Marco Murgano ITA
95 Alessandro Monaco ITA
96 Carlos González Roberto
97 Kyrylo Tsarenko UKR

Equipo Kern Pharma (7/7)

101 Urko Berrade SPA
102 Félix Parra José SPA
103 Jon Agirre SPA
104 Jorge Gutiérrez SPA
105 Carlos García Pierna SPA
106 Eugenio Sánchez SPA
107 Martí Márquez SPA

Euskaltel - Euskadi (7/7)

Euskaltel - Euskadi
111 Mikel Bizkarra SPA
112 Joan Bou SPA
113 Mikel Iturria SPA
114 ángel Maté Luis SPA
115 Unai Cuadrado SPA
116 Nicolás Alustiza SPA
117 Asier Etxeberria SPA

TDT - Unibet Cycling Team (6/7)

121 Charles Paige GB
122 Adrien Maire FRA
123 Baptiste Huyet FRA
124 Kevin Inkelaar NED
125 Abram Stockman BEL
126 Amdi Pedersen Nicklas DEN

Team Polti Kometa (7/7)

Team Polti Kometa
131 Mattia Bais ITA
132 Davide Bais ITA
133 Darío Gómez Germán COL
134 Matteo Fabbro ITA
135 Andrea Garosio ITA
136 Francisco Muñoz SPA
137 Davide Piganzoli ITA

Tudor Pro Cycling Team (7/7)

Tudor Pro Cycling Team
141 Nils Brun SWI
142 Simon Pellaud SWI
143 Michael Storer AUS
144 Florian Stork GER
145 Mathys Rondel FRA
146 Roland Thalmann SWI
147 Hannes Wilksch GER

Bardiani - CSF (7/7)

Bardiani - CSF
151 Luca Covili ITA
152 Riccardo Lucca ITA
153 Alessio Martinelli ITA
154 Giulio Pellizzari ITA
155 Alessandro Pinarello ITA
156 Matteo Scalco ITA
157 Alex Tolio ITA

Austria (7/7)

171 Hermann Pernsteiner AUT
172 Martin Messner AUT
173 Marco Schrettl AUT
174 Sebastian Schönberger AUT
175 Lukas Pöstlberger AUT
176 Sebastian Putz AUT
177 Benjamin Eckerstorfer AUT
# Name
1. Juan Pedro Lopez
Lidl-Trek
11:22:34
2. Tobias Foss
INEOS Grenadiers
+ 31
3. Ben O'Connor
Decathlon AG2R La Mondiale Team
+ 45
4. Antonio Tiberi
Bahrain Victorious
+ 48
5. Romain Bardet
Team dsm-firmenich PostNL
+ 48
6. Wout Poels
Bahrain Victorious
+ 48
7. Valentin Paret-Peintre
Decathlon AG2R La Mondiale Team
+ 48
8. Giulio Pellizzari
VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
+ 57
9. Aurélien Paret-Peintre
Decathlon AG2R La Mondiale Team
+ 01:19
10. Ivan Sosa
Movistar Team
+ 01:19
11. Torstein Træen
Bahrain Victorious
+ 01:40
12. Michael Storer
Tudor Pro Cycling Team
+ 01:49
13. Chris Harper
Team Jayco-AlUla
+ 02:00
14. Mathys Rondel
Tudor Pro Cycling Team
+ 02:01
15. William Barta
Movistar Team
+ 02:01
16. Davide Piganzoli
Team Polti Kometa
+ 02:01
17. Anton Palzer
BORA-hansgrohe
+ 02:30
18. Urko Berrade
Equipo Kern Pharma
+ 02:30
19. Jorge Gutiérrez
Equipo Kern Pharma
+ 02:30
20. Matteo Fabbro
Team Polti Kometa
+ 02:32
21. Filippo Zana
Team Jayco-AlUla
+ 02:52
22. Geraint Thomas
INEOS Grenadiers
+ 03:11
23. Luca Covili
VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
+ 03:55
24. Sergio Higuita
BORA-hansgrohe
+ 04:05
25. Joan Bou
Euskaltel-Euskadi
+ 04:11
26. Hugh Carthy
EF Education-EasyPost
+ 05:08
27. Adrien Maire
TdT-Unibet
+ 05:15
28. José Félix Parra
Equipo Kern Pharma
+ 05:30
29. Carlos Verona
Lidl-Trek
+ 05:41
30. Luis Angel Mate
Euskaltel-Euskadi
+ 08:05
15 Apr Stage 1: Egna - Cortina
133km | Hilly
16 Apr Stage 2: Salorno - Stans
189km | Hilly
17 Apr Stage 3: Schwaz - Schwaz
127km | Hilly
18 Apr Stage 4: Laives - Borgo Valsugana
141km | Mountain
19 Apr Stage 5: Levico Terme - Levico Terme
118km | Hilly
2024 UCI World Tour Calendar
31 Mar Tour des Flandres
Mathieu van der Poel Alpecin - Deceuninck
27 Mar Dwars door Vlaanderen
Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike
24 Mar Gent-Wevelgem
Mads Pedersen Lidl - Trek
22 Mar Saxo BinckBank Classic
Mathieu van der Poel Alpecin - Deceuninck
20 Mar Three Days of Bruges-De Panne
Jasper Philipsen Alpecin - Deceuninck
18 Mar
24 Mar
Tour of Catalunya
Tadej Pogačar UAE Team Emirates
16 Mar Milan - San Remo
Jasper Philipsen Alpecin - Deceuninck
4 Mar
10 Mar
Tirreno-Adriatico
Jonas Vingegaard Team Visma | Lease a Bike
3 Mar
10 Mar
Paris - Nice
Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike
2 Mar Strade Bianche
Tadej Pogačar UAE Team Emirates
24 Feb Omloop Het Nieuwsblad
Jan Tratnik Team Visma | Lease a Bike
19 Feb
25 Feb
UAE Tour
Lennert Van Eetvelt Lotto Dstny
28 Jan Cadel Evans Great Ocean Road Race
Laurence Pithie Groupama - FDJ
16 Jan
21 Jan
Tour Down Under
Stephen Williams Israel - Premier Tech
World Rankings - Individual (04-15-2024)
# Rider PTS
1. POGAČAR Tadej
UAE TEAM EMIRATES
6658
2. VINGEGAARD HANSEN Jonas
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
5970
3. EVENEPOEL Remco
SOUDAL QUICK-STEP
5697
4. PHILIPSEN Jasper
ALPECIN-DECEUNINCK
4812
5. PEDERSEN Mads
LIDL-TREK
4784
6. ROGLIČ Primož
BORA - HANSGROHE
4466
7. VAN DER POEL Mathieu
ALPECIN-DECEUNINCK
4100
8. YATES Adam Richard
UAE TEAM EMIRATES
3821
9. AYUSO PESQUERA Juan
UAE TEAM EMIRATES
3444
10. SKJELMOSE Mattias
LIDL-TREK
3307
11. VAN AERT Wout
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
3250
12. HIRSCHI Marc
UAE TEAM EMIRATES
3183
13. VLASOV Aleksandr
BORA - HANSGROHE
2759
14. KUSS Sepp
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
2620
15. YATES Simon Philip
TEAM JAYCO ALULA
2440
16. DE LIE Arnaud
LOTTO DSTNY
2413
17. GONÇALVES ALMEIDA Joao Pedro
UAE TEAM EMIRATES
2393
18. MCNULTY Brandon
UAE TEAM EMIRATES
2303
19. MOHORIC Matej
BAHRAIN VICTORIOUS
2168
20. BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello
BAHRAIN VICTORIOUS
2093
21. PINOT Thibaut
2053
22. PIDCOCK Thomas
INEOS GRENADIERS
2017
23. HEALY Ben
EF EDUCATION - EASYPOST
1999
24. MATTHEWS Michael
TEAM JAYCO ALULA
1994
25. JORGENSON Matteo
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
1960
26. KOOIJ Olav
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
1959
27. HINDLEY Jai
BORA - HANSGROHE
1913
28. KÜNG Stefan
GROUPAMA-FDJ
1902
29. RODRIGUEZ CANO Carlos
INEOS GRENADIERS
1856
30. SKUJINS Toms
LIDL-TREK
1850
31. THOMAS Geraint
INEOS GRENADIERS
1846
32. O'CONNOR Ben
DECATHLON AG2R LA MONDIALE TEAM
1780
33. POLITT Nils
UAE TEAM EMIRATES
1732
34. GROVES Kaden Alexander
ALPECIN-DECEUNINCK
1722
35. VAN GILS Maxim
LOTTO DSTNY
1707
36. GALL Felix
DECATHLON AG2R LA MONDIALE TEAM
1706
37. LANDA MEANA Mikel
SOUDAL QUICK-STEP
1644
38. MARTIN GUYONNET Guillaume
COFIDIS
1636
39. MOZZATO Luca
ARKEA-B&B HOTELS
1627
40. MADOUAS Valentin
GROUPAMA-FDJ
1614
41. BUITRAGO SANCHEZ Santiago
BAHRAIN VICTORIOUS
1606
42. MERLIER Tim
SOUDAL QUICK-STEP
1605
43. GROENEWEGEN Dylan
TEAM JAYCO ALULA
1566
44. MILAN Jonathan
LIDL-TREK
1561
45. GANNA Filippo
INEOS GRENADIERS
1549
46. STUYVEN Jasper
LIDL-TREK
1524
46. ARANBURU DEVA Alex
MOVISTAR TEAM
1524
48. CARUSO Damiano
BAHRAIN VICTORIOUS
1489
49. BAGIOLI Andrea
LIDL-TREK
1481
50. VAN WILDER Ilan
SOUDAL QUICK-STEP
1470
51. MEEUS Jordi
BORA - HANSGROHE
1457
52. MARTINEZ Lenny
GROUPAMA-FDJ
1438
53. BENOOT Tiesj
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
1431
54. STRONG Corbin John
ISRAEL - PREMIER TECH
1426
55. LUTSENKO Alexey
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
1418
56. WELLENS Tim
UAE TEAM EMIRATES
1377
57. NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel
INEOS GRENADIERS
1366
58. JOHANNESSEN Tobias Halland
UNO-X MOBILITY
1362
59. WOODS Michael Russell
ISRAEL - PREMIER TECH
1350
60. BETTIOL Alberto
EF EDUCATION - EASYPOST
1341
61. BARDET Romain
TEAM DSM-FIRMENICH POSTNL
1311
62. PITHIE Laurence
GROUPAMA-FDJ
1294
63. LAPORTE Christophe
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
1243
64. TILLER Rasmus
UNO-X MOBILITY
1226
65. GREGOIRE Romain
GROUPAMA-FDJ
1222
66. DEMARE Arnaud
ARKEA-B&B HOTELS
1199
67. VAN POPPEL Danny
BORA - HANSGROHE
1195
68. KRON Andreas Lorentz
LOTTO DSTNY
1194
69. VERMEERSCH Florian
LOTTO DSTNY
1193
70. MAS NICOLAU Enric
MOVISTAR TEAM
1179
71. WILLIAMS Stephen
ISRAEL - PREMIER TECH
1169
72. THIJSSEN Gerben
INTERMARCHÉ - WANTY
1158
73. DEL TORO ROMERO Isaac
UAE TEAM EMIRATES
1137
74. GEE Derek
ISRAEL - PREMIER TECH
1130
75. VELASCO Simone
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
1118
76. CARAPAZ Richard
EF EDUCATION - EASYPOST
1114
77. SIVAKOV Pavel
UAE TEAM EMIRATES
1106
78. VAN EETVELT Lennert
LOTTO DSTNY
1098
79. COQUARD Bryan
COFIDIS
1085
80. UIJTDEBROEKS Cian
TEAM VISMA | LEASE A BIKE
1063